FAQ
Často kladené dotazy
FILTRY:
1. Dá se rozměr BreaSAFE® FILTER zmenšit (zastřihnout), aby bylo možné jej vložit do roušky menších rozměrů?
Filtr je po celém svém obvodu zajištěn ultrazvukovým svárem, který jej drží bezpečně pohromadě. Po zastřihnutí by filtr minimálně na jedné straně o svár přišel, a díky tomu by se stal méně odolným při praní i běžné manipulaci. Z tohoto důvodu upravování velikosti filtru příliš nedoporučujeme.
RESPIRÁTORY:
1. Jaké prostředky lze použít k dezinfekci respirátoru BreaSAFE®?
Doporučujeme jakékoliv dezinfekční prostředky, které jsou na bázi lihu nebo isopropylalkoholu. Prostředky není nutné ředit. Používejte pouze prostředky bez příměsí! Příměsi mohou zanášet respirátor. Ideální je líh, který lze běžně koupit v lékárnách.
Nepoužívejte prostředky obsahující peroxid vodíku, který působí jako silné oxidační činidlo, a mohl by poškodit nanovlákennou membránu v respirátoru.
Rovněž nepoužívejte prostředky s obsahem glycerinu (např. prostředky s označením ANTI-COVID-19 nebo obecně dezinfekční prostředky určené k dezinfekci rukou). Glycerin zůstává v respirátoru, což vede k jeho zanesení a snížení funkčnosti. Mohlo by také docházet u uvolňování glycerinu a k jeho vdechování.
Dezinfekční prostředek je vhodné aplikovat na vnější i vnitřní stranu respirátoru.
2. Jakou má respirátor BreaSAFE® životnost?
Obecně lze říci, že při správné péči o respirátor (dle Návodu k použití) je životnost respirátoru limitována především jeho mechanickou odolností. Nanomembrána s obsahem aktivního stříbra neztrácí v čase schopnost likvidovat mikroorganismy. Respirátor je složen ze tří vrstev, kdy vnější a vnitřní vrstvy aktivní stříbro neobsahují - obsahuje ho pouze nanomembrána, která tvoří prostřední vrstvu respirátoru. Existuje možnost, že se mikroorganismus zachytí vně nebo uvnitř respirátoru, a proto je potřeba povrch respirátoru dezinfikovat či sterilizovat.
Respirátor nepoužívejte, jestliže:
škodlivé částice pronikly respirátorem a bylo zjištěno znečištění,
zápach nebo jiný příznak průniku škodlivin respirátorem,
došlo k podstatnému zvýšení dýchacího odporu respirátoru.
3. Lze respirátor BreaSAFE® používat více dní?
Pokud je BreaSAFE® respirátor používán v běžném prostředí jako ochrana před možnou nákazou, absence výdechového ventilu umožňuje a přidání aktivního stříbra do nanomembrány umožňuje opakované použití (cca týden až dva v závislosti na prostředí, aktivitě a péči o respirátor). Při použití ve znečištěném (např. prašném nebo velmi prašném) prostředí jsou respirátory BreaSAFE® určeny k jednorázovému použití (označení NR).
Respirátor doporučujeme sterilizovat či dezinfikovat také z důvodu možnosti kontaminace vznikající v důsledku manipulace s respirátorem. Jedná se o riziko tzv. křížové infekce. Mikroorganismy uvíznou na povrchu respirátoru, Vy se ho dotknete a nedopatřením můžete infekci zanést např. do oka. Proto je důležité na respirátor pokud možno nesahat náhodně a pokud se tak již stane, vždy si poté dobře umýt ruce, aby se riziko křížové infekce minimalizovalo.
Dezinfekci respirátoru je možné provést pomocí dezinfekce ve spreji, ideálně na bázi lihu či 2-propanolu, nedoporučujeme dezinfekce na bázi peroxidu vodíku. Sterilizaci respirátoru je možné provést v horkovzdušné troubě při teplotě 70°C po dobu 30 minut. Vyšší teplotu nedoporučujeme, mohlo by dojít k poškození nanomembrány. Obě metody je možné kombinovat. Do horké trouby nevkládejte respirátory ošetřené dezinfekcí, dokud důkladně neproschnou, kvůli riziku vznícení par dezinfekce. Nedoporučujeme použití mikrovlnné trouby z důvodu rizika vzniku požáru.
Je-li tedy respirátor poškozen či viditelně opotřebován, změní-li se jeho prodyšnost, či ho používáte déle než 14 dní ve vysokém zatížení 4 a více hodin denně, doporučujeme jej vyměnit za nový.
4. Proč nesmí být ke sterilizaci produktů BreaSAFE® použita metoda sterilizace ozónem
5. Proč nesmí být ke sterilizaci produktů BreaSAFE® použita metoda sterilizace UV zářením
6. Co je to certifikace COVID-19?
Jako odpověď na hrozbu šíření nákazy Evropská Unie vydala:
- Doporučení (EU) 2020/403
o postupech posuzování shody a dozoru nad trhem v souvislosti s hrozbou nákazy koronavirem COVID-19
NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (EU) 2016/425
o osobních ochranných prostředcích a o zrušení směrnice Rady 89/686/EHS. - Vznikl tak nový typ certifikace: COVID-19 (definování kvality ochranných prostředků proti viru SARS-CoV-2). Tato certifikace zajišťuje uživatelům ochranných prostředků jistotu, že budou chráněni v souladu s novou normou, která bere v potaz specifika šíření nemoci SARS-CoV-2.
7. Jaké jsou unikátní vlastnosti respirátorů BreaSAFE®?
Díky následujícím užitným vlastnostem lze respirátory BreaSAFE® považovat za jedny z nejlepších produktů své třídy na trhu.
BEZPEČNÝ PRO UŽIVATELE: Nanovlákenná membrána chrání uživatele před COVID-19
BEZPEČNÝ PRO OKOLÍ: Bez výdechového ventilu, chrání uživatele a jeho okolí
ANTIMIKROBIÁLNÍ: Díky použití aktivního stříbra spolehlivě likviduje mikroorganismy
OPAKOVANĚ POUŽITELNÝ: Jako ochranu před mikroorganismy lze při správné manipulaci používat několik dní
POHODLNÝ: Anatomický design s hypoalergenní úpravou, bez lepidel a pojiv
PRODYŠNÝ: Snadné a pohodlné dýchání (240 cm2 dýchací plochy)
ULTRALEHKÝ: Pouhých 16 g
PŘILNAVÝ: Excelentní fit faktor (těsnost masky)
SNADNO UDRŽOVATELNÝ: Možnost dezinfikovat či sterilizovat v profesionálním i domácím prostředí
ELIMINUJÍCÍ ZÁPACH: Aktivní stříbro eliminuje zápach a zajišťuje ochranu i v případě zvlhnutí
8. Co označuje stupeň ochrany FFP1, FFP2, FFP3 a COVID-19?
Pro prostor EU existují 4 certifikované třídy stupně ochrany: FFP1, FFP2 a FFP3 a nově pak certifikace COVID-19, která garantuje dostatečnou ochranu proti viru SARS-CoV-2 dle normy EU. Pro její získání je výrobek testován v jiném rozsahu než u klasifikace FFPX.
Na trhu je pak celá škála ochranných osobních pomůcek určených k k ochraně dýchacích cest, od chirurgických roušek až po respirátory třídy FFP3. Jak se ukazuje v současné krizi vyvolané koronavirem způsobujícím nemoc COVID-19, běžné chirurgické roušky nejsou dostatečnou ochranou proti virům, chrání pouze okolí před uživatelem, nikoliv uživatele před okolím atd.
Respirátory ochranné třídy FFP3 a COVID_19 jsou schopny chránit svého uživatele před onemocněním virovou nákazou SARS-CoV-2 způsobující nemoce COVID-19.
9. Co znamená „FIT FAKTOR” u respirátoru?
V rámci měření certifikovaným zkušebním ústavem, se posuzuje schopnost respirátoru filtrovat vzduch a odstraňovat nevhodné částice, ale velmi také záleží na jeho přiléhavosti - tzv. „FIT FAKTORU”
Pouze respirátor, který splňuje parametry EU normy na těsnost a množství vzduchu, které se dostane dovnitř a ven okolo respirátoru, získá stupeň ochrany FFP3 či COVID-19
10. Byly respirátory BreaSAFE® testovány na uvolňování aktivního stříbra z nanomembrány?
Ano, respirátory byly testovány na uvolňování přísad z nanomembrány, kdy byly profukovány za podmínek odpovídajících nádechovému a výdechovému odporu. Respirátory byly také několikrát vyprány, přičemž nedošlo ke změně antimikrobiálních vlastností. K uvolňování aktivního stříbra z respirátoru tedy prokazatelně nedochází.
11. Jak předejít koupi padělků produktů značky BreaSAFE®?
Koupi padělku nejlépe předejdete volbou vhodného prodejce. Bezpečnou volbou je objednat si produkty na našem e-shopu, který je dostupný na adrese “www.breasafe.com”, nebo u některého z našich autorizovaných prodejců.
12. Jaké prostředky mohu použít k dezinfekci respirátoru BreaSAFE®?
Doporučujeme jakékoliv dezinfekční prostředky, které jsou na bázi lihu nebo isopropylalkoholu. Prostředky není nutné ředit. Používejte pouze prostředky bez příměsí! Příměsi mohou zanášet respirátor. Ideální je například líh, který lze běžně koupit v lékárnách.
Nepoužívejte prostředky obsahující peroxid vodíku, který působí jako silné oxidační činidlo, a mohl by poškodit nanovlákennou membránu v respirátoru.
Rovněž nepoužívejte prostředky s obsahem glycerinu (např. prostředky s označením ANTI-COVID-19 nebo obecně dezinfekční prostředky určené k dezinfekci rukou). Glycerin zůstává v respirátoru, což vede k jeho zanesení a snížení funkčnosti. Mohlo by také docházet u uvolňování glycerinu a k jeho vdechování.
Dezinfekční prostředek je vhodné aplikovat na vnější i vnitřní stranu respirátoru.